2017. március 28., kedd

Rudas, avagy "fürdő-sziget" a hömpölygő forgalomban

A 2014-es újranyitás óta nagyon szerettem volna már elmenni a Rudasba. Most végre sikerült.
Valószínűleg több poszt is fog születni Rudas-témában. Lássuk hát az elsőt, amolyan általános tájékoztató jelleggel.



A panoráma medence

A Rudas jelenleg alapvetően 3 részből áll, melyek különböző kombinációkban, illetve külön-külön is látogathatóak.
Így alakulnak a felnőtt jegyek árai (Forintban):


hétköznap hétköznap 9-12h hétvégén
Termál 3300 2600 3700
Uszoda 2000 1500 2300
Uszoda-wellness 3100
4200
Uszoda-termál 4000
4400
Uszoda-termál-wellness 4800
5900

Pénteken és szombaton éjszakai fürdőzéssel (22:00-04:00) várják a látogatókat. (Jegyár: 4.800.-Ft)


A törökfürdő

Termálfürdő
Ez a klasszikus törökfürdő rész, a kupolával és a gyógyvízzel. A Rudas az egyetlen budapesti fürdő, ahol megmaradtak a klasszikus férfi (hétfő, szerda, csütörtök, péntek) illetve női (kedd) napok. Így itt hétköznap meztelenül is lehet fürdeni, ha valaki így szeret, de természetesen nem kötelező. A termálfürdő hétvégenként koedukáltan látogatható – fürdőruhában.
Mivel mi épp egy férfi napon látogattunk el a Rudasba, nem tudok beszámolni a termál részről, ez egy következő poszt témája lesz majd.

Az uszoda

Uszoda
A Rudasban található a budapesti fürdők legmelegebb vizű úszómedencéje (28-29°C), így ha szeretsz úszni, de fázós vagy, ezt ajánlom.
A 20 méteres medence vize kevert: félig a termál, félig sima víz elegye.
Ha csak úszni szeretnél, akkor van lehetőséged csak úszójegyet váltani, mellyel használhatod a medence melletti finn szaunát is (fürdőruhában).


A wellness medencék

Wellness
A wellness rész teljesen új, csak 2013-2014-es felújítás során alakították ki a korábbi palackozó üzem, és a hajdani nappali kórház átalakításával.
Nagyon modern és igényes, de egy kicsit bonyolult, elsőre nehéz átlátni, hogy mit-merre talál az ember, ráadásul igen sok a lépcső. De összességében szép, és -mivel sok az ablak, így a természetes fény is- nagyon tágas hatása van a térnek.

 A Juventus medence és a merülőmedence

 A wellness-részleg épületének törökös íve

A wellness részlegen belül található a Juventus medence, mely tisztán termálvizes, és nagyon meleg 42°C-os. Így aztán 5 percnél tovább nem is tanácsos benne tartózkodni. Ha túlságosan felforrósodtál, lehűtheted magad a 12°C-os merülőmedencében, ahová a falból potyognak a jégdarabkák.

 A merülőmedencébe potyogó jégdarabkák


Ezen kívül pedig még két meleg vizes (32°C illetve 36°C-os) medencében pihenhetsz, és masszíroztathatod habtestedet a vízalatti pezsegőkkel és víz feletti vízsugarakkal. (Ezen medencék vize is kevert, a termálvizet sima vízzel hűtik le.)
A híres napozó teraszt, és a kültéri panorámás medencét (36°C) is a wellness-jeggyel tudod látogatni.


 Praktikus pakoló-rekeszek a medencék mellett

A fürdő területén sok vízköpő kosfej található (ivóvízzel)
Fürdés közben fontos a folyadékpótlás!

A könnyebb eligazodásért több helyen térképeket helyeztek ki. Praktikus.

Az egyik élménymedence

A szaunavilág ideális, se nem sok, se nem kevés. Leginkább az tetszett benne, hogy tágas, és mivel két külön részből áll, a „tömeg” is eloszlik. Találsz itt finn szaunát, aromaszaunát, hőlégkamrát, gőzfürdőt, sókamrát, élményzuhanyt és merülőmedencét is.

 Az aromakabin

 A sókamra és a hőlégkamra

 Merülőmedence a szaunavilág területén

Ha nem akarsz elmerülni a 12-10°C-os vízben, jéggel is felfrissítheted magad

Nagyon jó ötlet - itt találkoztam vele először - hogy a gőzkabin bejárata előtt fertőtlenítőben áznak gumi ülőpárnák, melyeket öblítés után be tudsz vinni magaddal a gőzbe, és arra ülhetsz. Majd használat után visszateszed a fertőtlenítőbe.

Bal oldalon látszanak a kék ülőkék a fertőtlenítőben, jobb oldalon az öblítő

Kedvencem a hatalmas (ránézésre legalább 15 vendég kényelmesen elfér itt) hőlégkamra (60-70°C), melynek van egy viszonylag nagy ablaka. Eszméletlen varázsa van annak, ahogy itt ülsz a forróságban, izzadsz, és közben, az ablakon kitekintve látod, ahogy hömpölyög melletted a Duna, hajók jönnek-mennek, elrobog a villamos... zajlik a budapesti élet.

A hőlégkamra és hatalmas ablaka

És ez az életkép nagyon is kifejezi a Rudas lényegét: a városi forgatag kellős közepén, annak szinte szerves részeként egy olyan kellemes kis hely, ahova betérhetsz, kicsit kikapcsolódhatsz, majd rohanhatsz tovább. A Rudas elhelyezkedése miatt nem lesz soha a totális kikapcsolódás helyszíne (legalábbis a wellness-részleg nem), hiszen szinte olyan mint egy járdasziget, két forgalmas út között. Az ablakok miatt nem tudsz elvonatkoztatni attól, hogy hol vagy, de ez így van jól. Csak ülsz a vízben (vagy épp a hőlégkamrában), és élvezed, hogy épp most nem vagy része a körülötted meg-nem-álló, rohanó városnak.

Rudas Restaurant&Bar

Az étterem
A wellness-részlegről is megközelíthető, az első emeleten található RUDAS Restaurant & Bar roppant csábító hely.... de amint meglátod az étlapot, ellent fogsz tudni állni a kísértésnek.
Nem értek a vendéglátáshoz, és nem is láttam, hogy pl ebédidőben vagy vacsoraidőben van-e telt ház... de szerintem ez az étterem ilyen formában kicsit zsákutca. Még úgy is, hogy bizonyos ételekhez a fürdőt is tápláló Juventus forrás vizét használják.
Maga a Rudas fürdő nem egy kifejezetten drága hely, hiszen a kombinált hétköznapi uszoda-wellness jegy 3.100 Ft-ba kerül, ami szerintem egész barátságos ár. Ehhez viszonyítva azonban az étterem drága. Értem én, hogy fine dining, meg hogy az üzemeltetést kiadta a fürdő, de azért ez mégiscsak a fürdő része, és szerintem főleg a fürdő közönségére kellene építeni. Egészséges, gyorsan elkészíthető, könnyű ételekkel. Megfizethető áron. Jó lenne két merülés között a kilátásban gyönyörködve elszürcsölni egy limonádét... de majd 1000.- Ft-ért? ... hát inkább ittam a kosfejekből csobogó ivóvizet....
A sárga vízköpő kosok egyike



Ha csak az uszodába, illetve a wellness-részlegbe látogatsz el, akkor talán nem annyira fontos tudnod, de mire is jó a Rudas vize?
„Nátriumot is tartalmazó kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos és szulfátos, radioaktív hévíz, melynek fluoridion-tartalma is jelentős” olvasható a Rudas honlapján. Ebből a leírásból nyilván leginkább a „radioaktív” ragadja meg leginkább az ember figyelmét, és talán kicsit meg is ijed. Nem kell. A víz az átlagosnál magasabb mértékben tartalmaz radont (színtelen, szagtalan nemes gáz) mely a leggyakrabban előforduló természetes radioaktív elem a környezetünkben. Ám a radon-tartalom jóval az egészségügyi határérték alatt van, és ilyen kis mennyiségben még csupán a jótékony hatása érvényesül.
A radonos gyógyvizek általában kedvezően hatnak pl. az ízületi gyulladásokra, és enyhén fájdalomcsillapítóak is, de a radon-tartalom önmagában nem elég. A radonos gyógyvizek az egyéb összetevőiknek is köszönhetik jótékony hatásukat.
Így tehát a Rudas vizét az ízületek degeneratív betegségei, idült és félheveny ízületi gyulladások, porckorongsérv, idegzsábák, illetve a csontrendszer mészhiányos állapotainak kezelésére ajánlják.

 A Rudas kupolája a Gellért-hegy lábánál

Szóval, ha szeretnél egy jót fürdőzni, irány a Rudas!
 Nagyon megnyerő volt egyébként az az elhivatottság, amit két Rudas-munkatársnál is volt alkalmunk látni. (Ezzel nem azt akarom mondani, hogy csak ketten elhivatottak. Csak kettő nagyon kedves emberrel alkalmunk volt beszélgetni is.) És itt még az Igazgató Úr sem az irodájában ül öltönyben, hanem egyenruhában jár-kel a vendégek között, beszélget a munkatársaival, és szívesen segít a vendégeknek, ha eltévedtek vagy nem sikerül levenni az órájukat. Ez egy jó hely! Lélek van benne.

Források: 
www.termalonline.hu
www.rudasfurdo.hu

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése