2017. május 16., kedd

A fájdalom valódi forrásai, a trigger-pontok

Hogy miért járok gyógytornászhoz, és miért ajánlom Nektek is, arról már ITT olvashattatok.
A gyógytorna - számomra - legjobb része az, mikor a manuálterápia során, a gyógytornász kimasszírozza az úgynevezett trigger pontokat. Néha nagyon tud fájni, de utána, mintha újjászületnék!


Nézzük hát, mik is ezek a pontok?
Az emberi test izomzatának különböző pontjain elhelyezkedő feszültség-csomók, melyek gyakran nem ott okoznak fájdalmat, ahol vannak, hanem általában kisugárzó fájdalomként jelentkeznek. De a fájdalom valódi okát ezeken a pontokon keletkezett feszültség okozza.
Nekem például időről-időre sokszor fáj a fejem, ilyenkor tudom, hogy ideje elmenni a kedvenc gyógytornászaimhoz, hogy segítsenek kioldani a nyakizmon és a gerinc mellett futó izom felső részén elhelyezkedő görcsös kis csomókat.



A trigger pontok helyén az izom befeszül, így itt csökken a vérellátás ill. a terület anyagcseréje is romlik, így a fájdalom fokozódik. Az ördögi kört tehát muszáj megtörni.
Segítség lehet egy erőteljes masszázs – a svéd vagy például a thai - de igazi változást a konkrét problémára koncentráló, gyógytornász vagy gyógymasszőr által végzett trigger pont kezelés hozhat.
Arról nem is beszélve, hogy a gyógytornász meg tud tanítani olyan, otthon végezhető gyakorlatokat, melyek segítségével oldhatjuk az izomzatban a feszültségeket, így a rendszeres gyakorlásukkal csökkenthetjük a feszültség-csomók kialakulásának gyakoriságát.


És hogy ezek a feszültség-csomók mitől alakulnak ki?
Mondhatnánk, hogy az élettől... a helytelen mozgás, vagy épp a mozgás hiánya, illetve a le nem vezetett stressz okozhatja. Holisztikusan nézve a dolgot pedig a fel nem dolgozott érzelmek, melyeket feszültség formájában raktározunk el a testünkben.
A trigger pontok mindenki izomzatán megtalálhatóak, de nagyon egyéni, hogy ki melyikben gyűjti inkább a feszültséget, és hogy milyen mértékben.


Mit tehetünk ellene?
Fizikai szinten:
  • figyeljünk oda, hogy eleget mozogjunk
  • a mozgást igyekezzünk helyesen kivitelezni
  • egy YIN jógázással mindenképpen érdemes lehet kiegészíteni a heti edzéstervet
  • igyunk elég folyadékot (főként vizet)
  • időről-időre menjünk el a gyógytornászunkhoz, hogy kimasszírozza a csomókat

Lelki szinten:
  • figyeljük magunkat, és hogy mit váltanak ki belőlünk a velünk történtek
  • találjuk meg azt a pihenési formát, amivel leginkább ki tudunk kapcsolódni
  • rendszeresen relaxáljunk, hogy a testünknek és a lelkünknek alkalmat teremtsünk az elengedésre

A trigger pont terápiáért és profi gyógytornáért keresd a Budapestfizio csapatát!

2017. május 11., csütörtök

Gyógytornászt mindenkinek!

Ha valaki meghallja, hogy gyógytornászhoz járok, meglepődik, mert láthatólag nincs semmi komolyabb mozgásszervi problémám. Általában az van az emberek fejében, hogy gyógytornászhoz csak az jár, akinek van valami problémája. Így ezt a posztot azért írom, hogy ez a nézőpont kicsit megváltozzon.
Hiszen – jó esetben – orvoshoz sem akkor megyünk, ha feltétlenül baj van. Évente, na jó, két évente, érdemes kivizsgáltatni ezt-azt, csak úgy a megelőzés kedvéért. Csupán azért, hogy – így is – törődjünk magunkkal.
Így kellene lennie a gyógytornával is... mondjuk kb 3 havonta érdemes elmenni egy-egy kezelésre.
Talán meglepő, de a gyógytorna nem csak a tornagyakorlatokról szól. A testről, az izmainkról, arról, hogy feltérképezzük, és korrigáljuk, ha valami nem működik tökéletesen, és megelőzzük, hogy komolyabb, krónikus mozgásszervi betegséggé fejlődjön.

 A Budapest Fizio egyik kezelő szobája

Hogyan zajlik?

1. Állapotfelmérés
A gyógytornász minden alkalommal állapotfelméréssel kezd, szakszerűen megfigyeli a testünket különböző mozdulatok kivitelezése során, és jól ki is kérdez, hogy van-e épp valamilyen panaszunk, ha igen, az milyen jellegű, mikor éreztük először, hogyan alakul stb.? Így pontos képet kap a testünkről.


2. „Masszázs”
A feltérképezést követi a manuálterápia. Én ezt imádom. Néha ugyan kicsit fájdalmas tud lenni, de nagyon felszabadító, olyan „mindenem a helyén van” érzésem van tőle.
A manuálterápia részeként a gyógytornász kimasszírozza izmainkból a fájdalmas csomókat (trigger pontok) illetve kimozgatásokkal, óvatosan „helyrerakja testrészeinket”. Ez a helyrerakás még nem csontkovácsolás, attól sokkal finomabb, óvatosabb, és lágyabb, de sokkal-sokkal több, és alaposabb, mint egy masszázs. Ugyanis a konkrét probléma megoldására irányul. A megoldás pedig sokszor nem ott van, ahol a fájdalom jelentkezik.


3. A torna
Persze nem maradhatnak el a tornagyakorlatok sem, de erre a kezelés időtartamának kb „csak” a fele jut. Személyre szabott gyakorlatainkat a gyógytornász mindig az alapján állítja össze, amit a feltérképezés és a manuálterápia során a testünk szükségleteiről kiderített.
Megtanítja az éppen aktuálisan végzendő gyakorlatokat és azok helyes kivitelezését...
...hogy aztán otthon gyakorolhassuk őket!

Szóval ne várd meg, míg komoly baj lesz! Ha gyakran fáj a fejed, vagy néha fájlalod a derekad, vagy csak ha egyszerűen nehéz felkelni reggelente, keress fel egy gyógytornászt!
Én a Budapest Fizio profi csapatát ajánlom!

2017. május 5., péntek

LUSH SPA, a fürdőszobádban

Nemrég olvashattatok ITT egy kis ízelítőt arról, hogy milyen élményben lehet része annak, aki egy LUSH SPA vendégeként kezelésre látogat el hozzájuk.
Nos, egyelőre itthon a LUSH még nem tervezi SPA szalon kialakítását, de a Lush-lányokkal összeállítottunk egy kis otthoni kényeztetést, hogy meg tudd magadnak teremteni a spa-hangulatot, a saját fürdőszobádban is. 


 
  ...Nem volt könnyű a választás, 
de szerintem nagyon fincsi kis spa programot szedtünk össze Nektek!
 
Ha péntek este, vagy bármelyik este, úgy érzed, hogy egy kis felfrissülésre, kényeztetésre van szükséged, töltődj fel a LUSH természetes kozmetikumaival!

 3 lépés, 3 termék

A TUS alatt
  1. lépés, tisztítsd meg a bőröd!
    ANGELS ON BARE SKIN, arc-és testtisztító
    Nyugtató hatású levendulaolajat és rózsakivonatot tartalmaz, így már az otthoni spa-kezelésed első lépéseként segítségedre van az ellazulásban.
    A finom mandula őrlemény, amint vízzel összekevered, és kissé eldörzsölöd a tenyeredben, tejes állagúvá válik, így már könnyen el tudod oszlatni az arcodon, és az egész testeden. Az őrlemény persze nem oldódik fel teljesen, így nagyon enyhén radírozó hatása is van. Tényleg enyhe, inkább csak jólesően átmasszírozza a bőrfelületet.
    Használata után a bőröm meglepően puha és kiegyensúlyozott. Szóval én már minden nap ezt használom, nem csak arcra, de az egész testre is, annyira bevált.

     

  2. lépés, radírozz!
    SUGAR SCRUB, radírozó tömb testre
    A nagy szemcsés kristálycukor jól átradírozza a bőrödet, eltávolítja az elhalt hámsejteket.
    A gyömbér élénkíti a vérkeringést, az édesgyökér pedig segíti a szövetekben elraktározott felesleges víz és a méreganyagok elvezetését.
    A bőröm nagyon puha, és kissé feszesebb tapintású a SUGAR SCRUB használata után. Az illata pedig nagyon frissítő, bennem egy tengerparti koktélozás emlékét idéz fel.



  3. lépés, hidratálj!
    KING OF SKIN, szilárd testvaj
    Az első két lépés után tiszta és felfrissült a bőröd, itt az ideje, hogy hidratálj!
    Bevallom, a LUSH masszázstömbjeit és szilárd testápolóit eddig, egy-két próbától eltekintve, nem használtam, mert bár száraz a bőröm, még is is soknak éreztem őket. De a KING OF SKIN más. Merthogy miután átmasszíroztad vele a vizes bőrödet, le kell öblíteni. A tus finom vízsugara lemossa a felesleget, és marad a jól hidratált, kellemes tapintású, pihe-puha bőr. A kakaóvaj, az avokádó és a banán - ebben az esetben - zsírosság nélkül ápolják a száraz bőrt.
    Bár minden napra nem használom, de tökéletes kellék egy heti egyszeri, otthoni „wellnesszkedéshez”.


HA KÁDAD IS VAN...
    … akkor legyen ez a 3. lépés: merülj el a habokban!
    CERIDWEN'S CAULDRON, luxus fürdőtömb
    Kleopátra tejes fürdőtömbje száraz és érzékeny bőrűek figyelmébe.
    Egyiptom királynője sem kívánhatott volna jobbat! Isteni!
    Érdekessége, hogy a fürdőtömböt nem kell kibontanod, csak így, a kis gézbe csomagolva dobd be a fürdővízbe, és figyeld, ahogy feloldódik! Az olajos zabtej táplálja a bőröd, a tömjén, a rózsa és a szantálfa illata pedig megkoronázza a luxus-érzést.
    Ha a tömb feloldódott, a kis tasakját használhatod úgy, mint egy fürdőkesztyűt.



A fenti kis sor csodás kényeztetés egy fárasztó hét után....
.de Anyák napja alkalmából Anyukádat is meglepheted egy ilyen otthoni programmal.
Feltéve persze, ha a LUSH anyák napi termékei között nem ragadta meg semmi a fantáziádat (kizártnak tartom, amúgy...).

 Hogy teljes legyen a LUSH SPA feeling, 
tegyél a vázába egy "épp most szedtem a réten" hangulatú csokrot!